Ruch na starość to mnóstwo korzyści

Jeśli osoby w wieku 60 lat i więcej są aktywne fizycznie, to dłużej żyją, mniej chorują, rzadziej mają wypadki i są sprawniejsi umysłowo. To wnioski z analizy wszystkich opublikowanych dotąd przeglądów badań na ten temat.

Autorzy nowej pracy opublikowanej na łamach „Scandinavian Journal of Medicine & Science in Sports” sprawdzili wszystkie dostępne w literaturze przeglądy badań naukowych na temat związków aktywności fizycznej i zdrowia u osób w wieku od 60 lat wzwyż.

Wnioski nie pozostawiają wątpliwości. Zażywać ruchu na starość się opłaca i to bardzo. Aktywne osoby mają mniejsze ryzyko przedwczesnej śmierci, raka prostaty i piersi, złamań, upadków, ograniczeń ruchowych, demencji, choroby Alzheimera i depresji.

Co więcej, ruszający się seniorzy zdrowiej się starzeją, mają lepszą jakość życia i lepiej działające zdolności poznawcze.

„Wyniki tego projektu uwidaczniają korzyści z fizycznej aktywności dla zdrowia fizycznego i psychicznego w późnym wieku. Już od pewnego czasu wiedzieliśmy o korzyściach dla zdrowia fizycznego. Jednakże, co jest ważne w tym badaniu, ukazuje ono pojawiające się, przekonujące dowody na pozytywne działanie aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne, w tym depresję, stan intelektu i chorobę Alzheimera” – mówi główny autor badania dr Conor Cunningham.

Więcej informacji na stronach: https://www.eurekalert.org/pub_releases/2020-02/w-tbo020320.php https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111/sms.13616

(PAP)

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *