Rozstrzygnięto konkurs dla młodych naukowców EUCYS 2014

Po raz pierwszy to Polska była gospodarzem konkursu dla młodych naukowców EUCYS 2014. Konkurs ten jest adresowany do matematyków, informatyków, przyrodników, konstruktorów, ekonomistów oraz socjologów, przy czym muszą to być osoby, które dokonały swoich odkryć jeszcze przed rozpoczęciem studiów.

23 września odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród zwycięzcom. Konkurs jest organizowany przez Komisję Europejską od 1989 roku. Organizatorem EUCYS 2014 był Uniwersytet Warszawski, we współpracy z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci oraz Centrum Nauki Kopernik.

Polskę reprezentowało troje młodych naukowców:

  1. Monika Leończyk ze Słupska (absolwentka II LO w Słupsku) z projektem „Wielkie znaczenie owadów, czyli wpływ trzmieli ziemnych na pomidory zwyczajne”;
  2. Jerzy Szuniewicz z Poznania (uczeń VIII LO w Poznaniu) z projektem „Wykorzystanie przestrzennego modulatora światła do optymalizacji procesu sprzęgania pojedynczych fotonów do światłowodów jednomodowych”;
  3. Andrzej Żak z Warszawy (absolwent LXIV LO w Warszawie) z projektem „Wpływ języka polskiego na zagrożony wymarciem etnolekt wymysiöeryś”.

Monika Leończyk została laureatką nagrody International Cooperation Prize, a Jerzy Szuniewicz zdobył nagrodę firmy Intel – wyjazd na targi naukowe Intel ISEF w USA.

Pierwszy dzień

Zobacz
Strona konkursu

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *