Prof. Antony Polonsky doktorem honoris causa UJ

Prof. Antony Polonsky, znany badacz stosunków polsko-żydowskich, jeden ze współtwórców stołecznego Muzeum Historii Żydów Polskich, otrzymał w czwartek w Krakowie tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Ceremonia, której przewodniczył rektor UJ prof. Wojciech Nowak, odbyła się w trakcie uroczystego posiedzenia Senatu najstarszej polskiej uczelni. Oprócz członków władz uczelni i profesorów w uroczystości wzięli udział m.in. przedstawiciele władz samorządowych oraz społeczności żydowskiej w Krakowie.

W okolicznościowej laudacji dyrektor Instytutu Judaistyki UJ prof. Edward Dąbrowa podkreślił, że prof. Polonsky należy do czołowych animatorów badań nad dziejami polskich Żydów. To właśnie za sprawą profesora – przypomniał Dąbrowa – zorganizowano w Oxfordzie 30 lat temu konferencję naukową, która zaowocowała powołaniem, właśnie na UJ, pierwszej jednostki naukowej w naszym kraju zajmującej się badaniem historii polskich Żydów.

Prof. Dąbrowa zwrócił też uwagę na długotrwałe związki naukowca z krakowską uczelnią. Z kolei sam prof. Polonsky opowiadał zebranym o swoich związkach z Polską – z Warszawą, gdzie niegdyś studiował, i z Krakowem, z którym łączą go liczne zawodowe i przyjacielskie więzi.

W rozmowie z PAP nowy doktor honoris causa UJ nawiązał także do swojego zaangażowania, jako główny konsultant, otwartej w tym tygodniu wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie. Zauważył, że jej twórcom przyświecały mu dwa założenia: pokazanie, że Żydzi żyli w Polsce przez 1000 lat i że historia Żydów polskich jest integralną częścią historii Polski.

Zdaniem prof. Polonsky’ego już sam fakt powstania muzeum o dziejach polskich Żydów „przedstawia wizerunek Polski w bardzo dobrym świetle”, zwłaszcza „w momencie, gdy w innych krajach rośnie antysemityzm”.

Jak ocenił, Instytut Judaistyki UJ jest obecnie „najsilniejszym w Polsce ośrodkiem badań nad historią polskich Żydów”.

W czwartek prof. Polonsky’ego wyróżniło także Polskie Towarzystwo Historyczne, nadając mu tytuł honorowego członka tej organizacji. W ten sposób dołączył on do grona wybitnych osób też tak uhonorowanych, m.in. Jacques’a Le Goffa, Jerzego Giedroycia i Piotra Wandycza.

Prof. Antony Polonsky jest jednym z najbardziej znanych w świecie badaczy stosunków polsko-żydowskich. Urodził się w 1940 r. w Johannesburgu w Republice Południowej Afryki, w rodzinie żydowskiej, której przodkowie w XIX w. wyemigrowali do Afryki z terenów dawnego Wielkiego Księstwa Litewskiego. Na Uniwersytecie w Oxfordzie w Wielkiej Brytanii stworzył instytut badań nad stosunkami polsko-żydowskimi.

Jest autorem kilkunastu książek, m.in. wydanych właśnie po polsku „Dziejów Żydów w Polsce i w Rosji”. Jednym z jego największych dokonań jest czasopismo „Polin”, które redaguje i wydaje nieprzerwanie od 1986 r. (PAP)

szl/ rda/

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *