Powitaj na UJ Rok Małpy i poznaj kulturę chińską

Blok wykładów popularnonaukowych o kulturze chińskiej i lekcje języka chińskiego dla początkujących przygotował dla wszystkich chętnych krakowski Instytut Konfucjusza. Imprezy odbędą się w niedzielę 31 stycznia podczas uroczystego powitania chińskiego Roku Małpy 2016.

Po raz kolejny z okazji chińskiego Nowego Roku Centrum Języka i Kultury Chińskiej UJ, czyli Instytut Konfucjusza, zaplanował liczne atrakcje, w tym wykłady krakowskich sinologów o kulturze Chin, pokazowe lekcje chińskiego i warsztaty dla dzieci. W tym roku wielką noworoczną galę uświetnią występy artystów z National Song and Dance Theater i National Art Theater z Ordos w Mongolii Wewnętrznej.

Wszystkie wydarzenia odbędą się w Auditorium Maximum UJ przy ul. Krupniczej 33. Na wieczorną galę nie ma już wejściówek, jednak na wszystkie inne – w tym wykłady i lekcje chińskiego – wstęp jest wolny.

W Auli Małej Auditorium Maximum będzie można m.in. wysłuchać prelekcji o „Savoir-vivre – jak nie stracić, a nawet zyskać twarz w Chinach”, „Jak nie zginąć w chińskim Internecie” czy o „Chińskiej kuchni świątecznej”. Nie zabraknie także wykładu o medycynie chińskiej – zwłaszcza o jej metodach leczenia bólów kręgosłupa.

Wszyscy zainteresowani postawieniem pierwszych kroków w nauce chińskiego będą mogli skorzystać z lekcji pokazowych w Auli Średniej. Dr Joanna Wardęga przedstawi tam prezentację: „Kilkanaście chińskich znaków w kilka minut – co jest łatwego w nauce chińskiego?”.

W ramach witania Nowego Roku Chińskiego przygotowano także warsztaty tańca, sztuk walki, gry w zośkę i wiele atrakcji dla dzieci.

Chiński Nowy Rok to najważniejsze i zarazem najradośniejsze z tradycyjnych świąt w Państwie Środka. Ustalany na podstawie kalendarza księżycowego, stanowi moment przejściowy między zimą a wiosną, między Starym a Nowym. Z tego powodu Nowy Rok nazywany jest także „Świętem Wiosny” – wiosny, którą powitać należy radosnym tańcem i hukiem fajerwerków.

Zgodnie z kalendarzem księżycowym, dla Chińczyków Nowy Rok nastanie 8 lutego. Po Roku Owcy będzie to Rok Małpy.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *