Popularnonaukowe wykłady doktorantów PAN w Warszawie

O różnych obliczach boga Ramy w indyjskiej kinematografii, street arcie jako dziele sztuki, o tym, dlaczego małe jest małe i dlaczego cytotoksyczność nanocząstek jest sexy – będzie się można dowiedzieć podczas kolejnego spotkania popularnonaukowego w ramach „PANelu Wiedzy”, które odbędzie się 18 listopada Warszawie.

Celem wykładów w ramach cyklu jest promocja nauki i osiągnięć naukowych doktorantów PAN – to właśnie młodzi badacze z tej instytucji wygłaszają swoje wystąpienia w miastach, w których znajdują się oddziały Akademii. Organizatorem spotkań jest Rada Doktorantów Polskiej Akademii Nauk. W przeciwieństwie do tradycyjnie kojarzonych wykładów, te odbywają się w niezobowiązującej atmosferze w kawiarniach i klubach – najbliższe spotkanie odbędzie się w piątek 18 listopada w warszawskiej klubokawiarni Mam Ochotę (ul. Grójecka 75). Początek wykładów zaplanowano na godz. 18.00.

Na wszystkie spotkania obowiązuje wstęp wolny. Wystąpienia trwają ok. 15-20 minut, a po nich prelegenci pozostają do dyspozycji gości imprezy.

W trakcie najbliższej edycji “PANelu wiedzy” wystąpi czworo młodych badaczy. Karolina Zajdel z Instytutu Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego PAN opowie, dlaczego “Cytotoksyczność nanocząstek jest sexy”. Celem prowadzonych przez nią badań jest przeciwdziałanie niekorzystnym skutkom pourazowej angiogenezy (powstawania sieci naczyń włosowatych – krwionośnych) w mózgu dzięki zastosowaniu wybranych czynników antyangiogennych.

Z kolei Karol Frydrych z Instytutu Podstawowych Problemów Techniki PAN wygłosi referat “Dlaczego małe jest małe? O rozdrobnieniu ziaren krystalicznych silnie deformowanych metali”. Naukowiec co prawda ukończył studia magisterskie i inżynierskie na Wydziale Inżynierii Lądowej Politechniki Warszawskiej, jednak po ich ukończeniu okazało się, że jego powołaniem jest praca naukowa, a nie pilnowanie, by na budowie każdy miał kask, a odchylenia ściany od pionu nie były większe niż 3 mm. Dlatego obecnie zajmuje się modelowaniem podstaw deformacji plastycznej metali i stopów, w szczególności tych o wysokiej wytrzymałości właściwej.

“Bóg, człowiek czy superbohater? Oblicza boga Ramy w indyjskiej kinematografii komercyjnej” – to tytuł wystąpienia, które przedstawi Daria Dulok z Instytutu Sztuki PAN. Jest badaczką kultury Indii; koncentruje się przede wszystkim na badaniach dotyczących widowisk teatralnych i północnoindyjskiej kinematografii. Z tego względu opowie o dotychczasowych badaniach nad wizerunkami boga Ramy w indyjskiej kinematografii komercyjnej – Rama jest jednym z najważniejszych bogów hinduskiego panteonu. Kinematografia przedstawia czyny Ramy w kontekście dzisiejszego społeczeństwa, nadając im atrakcyjną i nowoczesną formę, a Rama staje się narzędziem do objaśniania współczesnych problemów, np. terroryzmu.

Ostatnią prezentację pt. “Street art jako artefakt – transfer wartości estetycznej z przedmiotu na dzieło sztuki” przedstawi badaczka z Instytutu Slawistyki PAN – Joanna Świątek. W ramach swojej pracy badawczej doktorantka zajmuje się sztuką współczesną w regionie Bałkanów i jej odbiorem. Z wykształcenia jest magistrem filologii polskiej i słowiańskiej.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.