Polacy na Islandii – projekt badawczy o polskich emigrantach

Grupa młodych naukowców wybranych przez wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość w sierpniu wyjedzie na Islandię, by wraz z naukowcami z tej wyspy badać historię polskiej emigracji i związki Islandczyków z polską kulturą.

„Polacy na Islandii” to rozpisany na dwa lata historyczno-socjologiczny projekt finansowany z tzw. funduszy norweskich NGO. Jego koszt to około 300 tys. zł.

Badania będą realizowane metodą oral history, polegającą na zebraniu świadectw wydarzeń i procesów historycznych od ich uczestników i świadków. „Orla history jest głównym narzędziem prowadzenia działań dokumentacyjnych i badawczych stosowanym przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość” – powiedział w środę podczas konferencji prasowej dr Wojciech Kucharski, zastępca dyrektora wrocławskiej placówki.

W projekcie uczestniczy m.in. czterech młodych naukowców z różnych ośrodków w Polsce. W sierpniu wyjadą oni na Islandię, by wziąć udział w warsztatach z tamtejszymi naukowcami i przeprowadzić wywiady z polskimi emigrantami oraz Islandczykami związanymi z polską kulturą.

„Warsztaty będą poświęcone m.in. metodzie oral history i wezmą w nich udział młodzi naukowcy z obu krajów oraz polscy i islandzcy eksperci” – mówił Kucharski.

Zebrany przez polskich badaczy materiał zostanie opracowany, a efekty badań zostaną opublikowane we Wrocławskim Roczniku Historii Mówionej, wydawanym przez Ośrodek Pamięć i Przyszłość.

Efektem projektu będzie również wystawa prezentująca postaci, z którymi rozmawiali badacze. Zreorganizowana zostanie również konferencja naukowa poświęcona metodzie oral history oraz badaniom mniejszości narodowych.

Projektowi patronuje portal dzieje.pl.

Ośrodek „Pamięć i Przyszłość” powstał w 2007 r. z inicjatywy ministra kultury. Jest miejscem, w którym dokumentowana i popularyzowana jest wiedza przede wszystkim o powojennej historii Wrocławia i Dolnego Śląska. Od 2009 r. jest jednostką samorządową Wrocławia. Przez osiem lat ośrodek zrealizował ponad 100 projektów.

Jednym z nich jest Centrum Historii Zajezdnia, które powstaje w historycznej zajezdni MPK przy ul. Grabiszyńskiej we Wrocławiu, gdzie podczas strajków w sierpniu 1980 r. rodziła się dolnośląska Solidarność. Przebudowa historycznej zajezdni i jej adaptacja na cele wystawiennicze ma kosztować 36 mln zł. Zakończy się do sierpnia 2016 r.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *