Nauka, twórczość, technologie

Pod dachem „Miasteczka Multimedialnego – Brainville” w Nowym Sączu spotykają się artyści sztuk plastycznych, muzycznych i filmowych ze specjalistami technologii internetowych oraz inżynierami. Inkubacja start-up’ów łączy się z edukacją. Park jest miejscem, gdzie studenci mogą odbywać praktyki, zbierać materiał na prace zaliczeniowe i case-study.

Jak upowszechniać wiedzę i najlepsze praktyki w zakresie technik multimedialnych zarówno w obszarze gospodarki – przemysłu, usług, edukacji, jak i sektorów kreatywnych – filmu, telewizji, internetu, gry komputerowych?

Zdaniem Małgorzaty Szostkiewicz, prezes zarządu parku technologicznego „3.0 MM Brainville” w Nowym Sączu, współpraca specjalistów, reprezentujących różnorodne umiejętności i dyscypliny wiedzy, sprawdza się doskonale. Zawody artystyczne łączą się z technologiami IT i biznesem.

„W branży multimedialnej, IT i filmowej pracują w dużej mierze artyści i designerzy, którzy wraz z postępem technologii zamienili tradycyjne narzędzia malarskie – sztalugę i paletę z farbami olejnymi – na komputer z kilkoma monitorami wyposażony m.in. w tablet graficzny. Współczesne filmy animowane czy gry komputerowe powstają głównie przy użyciu wyspecjalizowanego sprzętu i oprogramowania. Dzisiejszy artysta, designer, grafik, czy animator musi posługiwać się tak sprawnie specjalistycznym oprogramowaniem jak renesansowy malarz posługiwał się pędzlem” – mówi Szostkiewicz w rozmowie z PAP.

Nie bez powodu właśnie to miejsce wybrano na kolejny przystanek cyklu objazdowych seminariów projektu „MultiMEDIA – technology, design & management”. MM Road Show odbędzie się 29 października w Nowym Sączu. Więcej o projekcie mającym na celu opracowanie anglojęzycznych studiów magisterskich przez konsorcjum uczelni artystycznych (Uniwersytet Muzyczny im. F.Chopina, Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie) i technicznych (Politechnika Warszawska, Norwegian University of Science and Technology w Trondheim) w serwisie Nauka w Polsce „Między muzyką, obrazem i innowacyjnym rynkiem” – tutaj.

W Brainville działają start-upy technologiczne z obszaru przemysłów kreatywnych. Miasteczko wspiera start up’y z obszaru IT i multimediów w ramach Inkubatora Przedsiębiorczości. Młode firmy otrzymują kompleksowe wsparcie. Jest to po pierwsze wsparcie doradcze w obszarach biznesowych, merytorycznych i administracyjnych. Po drugie – zniżki do 80 proc. na wynajem powierzchni. Po trzecie – dostęp do nowoczesnej infrastruktury IT na preferencyjnych warunkach.

„W naszym Parku od kilkunastu miesięcy swoje siedziby mają prężnie rozwijające się statup’y, m.in. „Kreatywna Fabryka” – bardzo ambitna agencja interaktywna realizująca śmiałe projekty internetowe. Siedzibę w Inkubatorze ma również spółka Funcluster, game developerzy, którzy stworzyli innowacyjną grę na platformy mobile oraz kilka innych dobrze zapowiadających się start’upów” – wylicza Szostkiewicz.

Nowoczesna infrastruktura, o jakiej mówi prezes, to laboratora, które mają do dyspozycji artyści, twórcy, designerzy, informatycy i inne osoby pracujące w Miasteczku Multimedialnym. Jest to Studio Animacji i Efektów Specjalnych, Studio Grafiki 2D i 3D, Studio Kolor Korekcji, Studio Motion Capture, Renderfarma, Studio Skanowania i Druku 3D, Studio Telewizyjne i Studio Dźwiękowe.

Infrastruktura Parku jest udostępniana wszystkim małym i średnim przedsiębiorcom działającym w obszarze IT, wpisującym się jako beneficjenci projektu. Firmy, które kwalifikują się do otrzymania tzw. pomocy „de minimis” mogą skorzystać z warunków preferencyjnych.

„Lokalizacja firmy w parku technologicznym daje dodatkową możliwość ciągłego kontaktu z pracownikami obsługującymi studia, co znacznie ułatwia kooperację. Korzyścią także jest fakt, że najemcy mogą brać udział w niektórych szkoleniach organizowanych przez producentów i dostawców sprzętu dzięki czemu mogą sprawniej i wydajniej korzystać z infrastruktury oferowanej przez park. Co więcej, mając do dyspozycji unikatowy w skali naszego kraju sprzęt, jak chociażby jedyny w Polsce system Vicon Cara służący do przechwytywania mimiki twarzy, firmy te uzyskują znaczący bonus zwiększający potencjał wykonawczy i biznesowy” – tłumaczy rozmowczyni PAP. – Park Technologiczny 3.0 MMC Brainville” posiada też na swoim wyposażeniu specjalistyczne oprogramowanie.

Jej zdaniem, fizyczna bliskość tych laboratoriów w praktyce ułatwia kontakty biznesowe i realizację wspólnych projektów przez muzyków, plastyków/grafików i inżynierów. Inicjowanie i wspieranie kontaktów biznesowych jest jednym z celów parku, jak również realizacja wspólnych projektów w wielu obszarach.

„Firmy specjalizujące się w nagrywaniu materiału multimedialnego w jednym z pomieszczeń studyjnych, muszą następnie przetwarzać nagranie, wprowadzać poprawki, dogrywając dźwięk, itd. Zatem specjaliści danych dziedzin mogą bez większych kłopotów porozumiewać się między sobą, szukając optymalnego rozwiązania. Tworzy się więc sieć wspierających się specjalistów, którzy dodatkowo pracują w relatywnie małej, wspólnej przestrzeni i mogą nie tylko tworzyć wspólne projekty, ale poprzez ścisłą kooperację zwiększać swój potencjał biznesowy” – zapewnia Szostkiewicz.

Dodaje, że park zajmuje się kształceniem przyszłych specjalistów i rozwija naukową, dydaktyczną, badawczą i szkoleniową. „Studenci najczęściej odbywają u nas praktyki, biorą również udział w przedsięwzięciach parku jako wolontariusze. Dodatkowo mogą korzystać ze specjalistycznych szkoleń i warsztatów, które się u nas odbywają. Park jest certyfikowanym centrum egzaminacyjnym i szkoleniowym AutoDesk, wiodącego dostawcy oprogramowania do grafiki 3D i inżynierii” – podsumowuje prezes parku.

Park Technologiczny 3.0 MMC Brainville mieści się przy trasie wjazdowej z Krakowa do Nowego Sącza. To jeden z najnowocześniejszych w Małopolsce obiektów, integrujący funkcje badawczo-rozwojowe i biurowe. Miasteczko Multimedialne sp. z o.o. w sierpniu 2010 r. otrzymało prawie 95 mln złotych dofinansowania w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Cała inwestycja kosztowała blisko 112 mln złotych.

Oferta usług laboratoryjnych to szansa dla małych i średnich firm na rozwijanie nowych projektów, pokonywanie bariery kapitałowej, na którą natrafiają firmy z branży. Inkubator Przedsiębiorczości jest miejscem rozwoju pomysłów na biznes z zakresu multimediów oraz ICT. Oferta Inkubatora skierowana jest głównie do pomysłowych i energicznych ludzi tworzących innowacyjne technologie, w szczególności w zakresie animacji i grafiki 3D, Internetu, e-learningu, tworzenia oprogramowania, technologii mobilnych oraz telekomunikacji.

Partnerskie warsztaty Politechniki Warszawskiej, Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina, Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, Norwegian University of Science and Technology (NTNU) w Trondheim i Intellectual Property Management Poland mają na celu prezentację szerszemu gronu gospodarczemu i akademickiemu wyników prac w ramach Projektu multiMEDIA – technology, design & management współfinansowanego ze środków FSS NMF i MF EOG oraz programu interdyscyplinarnych studiów drugiego stopnia w języku angielskim.

Studia te mają za zadanie upowszechnianie wiedzy i najlepszych praktyk w zakresie technik multimedialnych zarówno w obszarze gospodarki (przemysł, usługi, edukacja, zdrowie) jak i sektorów kreatywnych (film, telewizja, Internet, gry komputerowe). Absolwenci studiów będą mogli sprawnie współpracować ze specjalistami reprezentującymi różnorodne dyscypliny wiedzy i umiejętności.

Seminarium w ramach multiMedia Road Show odbędzie się w Parku Technologicznym 3.0 MMC Brainville w Nowym Sączu, ul. Myśliwska 2 w czwartek, 29 października w godz. 10.30 -13.00. Wstęp wolny.

PAP – Nauka w Polsce, Karolina Olszewska

Pin It

Komentowanie zakończone.