Minister nauki w Kijowie o “Polskim Erasmusie dla Ukrainy”

Resort nauki chce, aby w lutym 2015 roku naukę w Polsce podjęło kolejnych 400 studentów i 50 doktorantów z Ukrainy – mówiła minister nauki Lena Kolarska-Bobińska, która w poniedziałek spotkała się z ministrem edukacji i nauki Ukrainy – Serhijem Kwitem.
Minister nauki i szkolnictwa wyższego Lena Kolarska-Bobińska weszła skład rządowej delegacji premier Ewy Kopacz, która spotkała się w poniedziałek w Kijowie z prezydentem Ukrainy Petro Poroszenką oraz premierem Arsenijem Jaceniukiem.

“Polska wspiera Ukrainę w budowaniu demokracji i nowoczesnych struktur państwowych, a także jej dążeniu do zawarcia umowy stowarzyszeniowej z Unią Europejską. Współpraca w dziedzinie szkolnictwa wyższego też jest temu podporządkowana. Programy, w których biorą udział studenci ukraińscy są ukierunkowane na budowę kompetencji i doświadczeń kadr dla państwa i gospodarki ukraińskiej” – powiedziała Kolarska-Bobińska.

Dodała przy tym, że resort nauki przygotował kolejny etap programu Polski Erasmus dla Ukrainy. Jest to program stypendialny dla studentów ukraińskich z terenów anektowanych i objętych konfliktem. W pierwszym etapie Polska ufundowała już roczną naukę i stypendia dla 79 osób. Od semestru zimowego bieżącego roku akademickiego Ukraińcy studiują na dwudziestu uczelniach w całej Polsce m.in. europeistykę, ekonomię, informatykę czy mechanikę i budowę maszyn. “Chcemy, by w lutym 2015 roku naukę w Polsce podjęło 400 studentów i 50 doktorantów z Ukrainy” – mówiła Kolarska-Bobińska.

Program Polski Erasmus dla Ukrainy skierowany jest do mieszkańców całej Ukrainy. Pierwszeństwo mają wnioski osób z terenów objętych działaniami militarnymi, które straciły źródło utrzymania. Stypendyści programu będą bezpłatnie studiować w Polsce dwa semestry. Dodatkowo otrzymają 900 zł stypendium na utrzymanie się.

Koszt programu to ponad 10,7 mln zł. Skorzysta z niego łącznie 550 osób – 500 studentów oraz 50 doktorantów. Dofinansowanie polskiego rządu obejmie studia licencjackie, magisterskie i doktoranckie na polskich uczelniach oraz koszty utrzymania w czasie rocznego pobytu w Polsce.

Dodatkowo Polska wspiera kształcenie nowej generacji kadry zarządzającej systemem wyższej edukacji na Ukrainie. 50 młodych badaczy, liderów organizacji społecznych i przedstawicieli ukraińskiego środowiska akademickiego od września ubiegłego roku do maja 2015 r. nabywa potrzebną im w tym zakresie wiedzę w ramach projektu „Innowacyjny uniwersytet i przywództwo”. Inicjatywa realizowana jest na Uniwersytecie Warszawskim pod egidą prof. Jerzego Axera.

Obecnie studenci z Ukrainy stanowią najliczniejszą grupę obcokrajowców studiujących w Polsce – 42 proc. W roku akademickim 2013/2014 w naszym kraju studiowało 15 tys. obywateli Ukrainy, 4 tys. z nich już teraz otrzymuje różnego rodzaju dofinansowanie (zwolnienia z opłat za studia, stypendia).

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Komentowanie zakończone.