Konferencja naukowa o historii i kulturze polskich Żydów

W ostatnich latach nastąpił wyraźny postęp w badaniach historii polskich Żydów. Mamy nadzieję na naukową dyskusję na ten temat, w której weźmie udział blisko 100 naukowców z całego świata – mówił w poniedziałek dyrektor Muzeum POLIN Dariusz Stola otwierając konferencję naukową.

Czterodniowa międzynarodowa konferencja naukowa „Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6” rozpoczęła się w poniedziałek w siedzibie Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

Stola zaznaczył, że celem konferencji jest przede wszystkim pokazanie historykom z całego świata jak wygląda Muzeum POLIN i jego wystawa stała oraz omówienie stanu badań historii polskich Żydów.

„W ostatnich 20-25 latach nastąpił bardzo wyraźny postęp w tej kwestii, a jego owocem jest m.in. muzeum POLIN, które korzystało z najnowszych ustaleń historycznych. I chodzi teraz o to, żeby zwrócić dług historykom, na pracy których to muzeum zostało zbudowane i stworzyć dogodne warunki dla naukowej dyskusji pomiędzy gośćmi z bardzo wielu krajów” – podkreślił.

Jak dodał dyrektor, w konferencji bierze udział blisko 100 akademików m.in. z Polski, Europy Zachodniej, Izraela, USA i Kanady.

„To, jak mi się zdaje, największa konferencja dotycząca historii polskich Żydów, jaką kiedykolwiek zwołano. Z pewnością podczas konferencji będzie dyskusja dotycząca kwestii, które są jeszcze przedmiotem kontrowersji. Bo zawsze w historii są pewne kwestie, co do których panuje zgoda i będące przedmiotem debaty. Są one bardzo różne – od pochodzenia wschodnioeuropejskich odmian języka jidysz po chronologię życia Żydów w Polsce komunistycznej” – zaznaczył Stola.

Podkreślił, że w każdym z tych okresów są jakieś kwestie, które będą wywoływały spory. „Ale najprzyjemniejsze na takich konferencjach jest to, że z góry niczego nie wiadomo i dyskusja jest otwarta. Po konferencji mamy nadzieję, że większość referatów będzie dostępna online i będzie ich można wysłuchać na naszym youtube” – dodał dyrektor Muzeum POLIN.

Kurator główna wystawy stałej Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN Barbara Kirshenblatt-Gimblett, w wykładzie inaugurującym konferencję przypomniała historię powstania Muzeum POLIN.

Muzeum powstało naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie. Autorem inicjatywy utworzenia placówki było Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny. W 2005 r. ogłoszono werdykt jury na projekt muzeum, który wygrał fiński architekt Rainer Mahlamaki. W 2006 r. została podpisana umowa pomiędzy Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego i m.st. Warszawa a projektantami.

W czerwcu 2007 r. w obecności prezydenta Lecha Kaczyńskiego i byłego prezydenta Niemiec Richarda von Weizsaeckera odbyło się uroczyste wmurowanie aktu erekcyjnego. Siedziba Muzeum została otwarta w kwietniu 2013 r., a jego wystawa stała – w październiku 2014 r. Zajmuje ona podziemny poziom i składała się z ośmiu galerii, które na powierzchni ponad 4 tys. m kw. obrazują tysiącletnią historię społeczności żydowskiej osiadłej na ziemiach polskich.

Kirshenblatt-Gimblett podkreśliła, że w tworzeniu ekspozycji stałej Muzeum uczestniczyło międzynarodowe grono specjalistów. „W skład zespołu pracującego przy naszej multimedialnej wystawie brali udział nie tylko historycy, ale także psycholog społeczny, historyk literatury oraz socjolog” – zaakcentowała kurator główna wystawy stałej.

Zaznaczyła również, że Muzeum jest miejscem dialogu i wymiany myśli na tematy trudne związane z historią polskich Żydów. „Musimy pamiętać, że historia Polski nie jest kompletna bez historii polskich Żydów, którą przybliża właśnie nasze Muzeum” – dodała Kirshenblatt-Gimblett.

Konferencja „Od Ibrahima ibn Jakuba do Anielewicza 6” potrwa do czwartku. Planowane jest wydanie tomu pokonferencyjnego.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *