Leczenie online

Większości badanych użytkowników internetu (79%) zdarzyło się poszukiwać w sieci informacji medycznych. Ponad połowa (56%) kontaktowała się w ten sposób z placówkami medycznymi i lekarzami, a jedna trzecia (32%) kupowała w sieci leki, suplementy diety lub jakieś akcesoria medyczne, sprzęt rehabilitacyjny.

Od poprzedniego pomiaru sprzed czterech lat znacznie wzrosła popularność wykorzystywania internetu do kontaktów z lekarzami i placówkami medycznymi oraz kupowania online leków i suplementów diety. Obecnie znacznie większej liczbie badanych niż w roku 2016 zdarza się za pośrednictwem internetu odbierać wyniki badań, umawiać wizyty lekarskie, zamawiać recepty na leki, korzystać z konsultacji z lekarzem, a także kupować leki – szczególnie dostępne bez recepty – i suplementy diety. Ponadto więcej osób niż wówczas sięga do internetu po to, by sprawdzić opinie na temat lekarzy, natomiast nieco mniej poszukuje online informacji o lekach i ich działaniu. Należy mieć na uwadze, że zmiany, jakie obecnie obserwujemy, mogą być nie tylko efektem coraz większej cyfryzacji świadczeń i usług medycznych, ale także – niewykluczone, że przede wszystkim – epidemii koronawirusa i związanych z nią restrykcji oraz środków prewencyjnych.

Badanie „Aktualne problemy i wydarzenia” (361) przeprowadził CBOS w ramach procedury mixed-mode na reprezentatywnej imiennej próbie pełnoletnich mieszkańców Polski, wylosowanej z rejestru PESEL.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *