Kompetencje, które pomagają w znalezieniu pracy

Współczesny rynek pracy przechodzi gwałtowne zmiany. Duża konkurencja spowodowana coraz większą liczbą osób legitymujących się dyplomem uczelni wyższych powoduje, że pracodawcy skrupulatniej przeprowadzają proces rekrutacji, starając się dokładnie poznać potencjalnych pracowników. Ocenie podlega nie tylko wykształcenie i posiadane doświadczenie, ale też kompetencje. Poniżej przedstawiamy te, które warto rozwijać już od najmłodszych lat.

Autoprezentacja

„Jak Cię widzą, tak Cię piszą”. Ludowe powiedzenie oddaje wiele prawdy. Nie powinno być dla nikogo zaskoczeniem, że umiejętność jak najlepszego zaprezentowania swojej osoby ma dla pracodawców kluczowe znaczenie. Jeżeli ktoś w tak stresującej sytuacji jak rozmowa kwalifikacyjna jest w stanie naturalnie opowiedzieć o swoich atutach to oznacza, że poradzi sobie także reprezentując firmę na spotkaniach z klientami lub potencjalnymi inwestorami. Osoby, które opanowały sztukę autoprezentacji mogą też liczyć na szybki awans, bo zdaniem wielu pracodawców idealnie sprawdzają się na kierowniczych stanowiskach. Czy autoprezentacji da się nauczyć? Jak najbardziej – pomagają w tym ćwiczenia przed lustrem oraz stosowanie się do rad spin doctorów i specjalistów od wizerunku.

Kreatywność

Wiele osób wychodzi z założenia, że kreatywnością obdarzone są tylko wybrane osoby. Niekoniecznie. Zdolność do efektywnego rozwiązywania problemów za pomocą nieszablonowych rozwiązań to kompetencja, którą posiada każdy. Aby jednak procentowała ważne jest jej ciągłe rozwijanie. Warto wybierać szkoły takie jak Technikum Kreatywne, które skupiają się nie tylko na realizowaniu założeń programu nauczania, ale też na praktycznej wiedzy i ćwiczeniach przydających się w dorosłym życiu. Oprócz tego rozwijające mogą okazać się dodatkowe zajęcia i hobby. Zdaniem pedagogów i psychologów osoby posiadające zainteresowania są bardziej empatyczne i chętne do nauki, a tym samym otwarte na nowe możliwości. Dlaczego kreatywność jest tak ważna dla pracodawców? Firma mogąca pochwalić się pracownikami „sypiącymi oryginalnymi pomysłami jak z rękawa” nie musi obawiać się konkurencji.

Umiejętność pracy w zespole

Nie lubisz pracować w większych grupach? To błąd. Warto się do tego przekonać, bo pracodawcy szczególną uwagę przywiązują do posiadania tej kompetencji. Co decyduje o jej ważności? Każdy przedsiębiorca lub dyrektor publicznej instytucji myśli o rozwoju kierowanego przez siebie przedsiębiorstwa. Powoduje to, że z czasem pojawiają się w nowe twarze, które nie tylko trzeba wdrożyć w specyfikę stanowiska, ale też z nimi współpracować. Poza tym nie jest odkryciem, że im więcej osób pracuje nad projektem, tym nie tylko zwiększa się wydajność, ale też pojawia się wiele ciekawych i różnorodnych pomysłów, które można przekłuć w sukces.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *