Joanna Ostrouch-Kamińska. Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów

Książka pt. Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów autorstwa Joanny Ostrouch – Kamińskiej została wydana w Krakowie w 2011 roku. Jest to swoiste studium socjopedagogiczne narracji rodziców, którzy są nadmiernie przeciążeni wszystkim swoimi rolami. Składa się ona z dwóch części oraz z krótkiego wprowadzenia, w którym autorka stara się odpowiedzieć na pytanie w jaki sposób wyglądają relacje małżeńskie w rodzinie oraz czy można mówić o zupełnie nowym wymiarze tych relacji. Autorka przedstawia wywiady i rozmowy z osobami, które znajdują się w związkach partnerskich i chcą mieć jednocześnie szczęśliwą rodzinę i udaną karierę.

Już sam tytuł przekonuje nas do tego, że związek i rodzina partnerska to rodzina, która tworzona jest przez dwie zupełnie niezależne jednostki, próbujące podjąć wspólne działania na rzecz współpracy i wspólnego życia. Przedstawia ona w sposób zróżnicowany problem rodzin partnerskich, a także definiuje wyzwania, które przed nimi stoją. Jest to refleksja nad wyborami oraz wysiłkami jakie trzeba podjąć, aby zbudować relacje partnerskie.

Autorka zajmuje stanowisko w debacie na temat roli mężczyzny i kobiety w związku, a także stara się znaleźć współzależność pomiędzy karierą, a rodziną i wskazać ewentualne metody pogodzenia tych dwóch elementów. Ma to nastąpić w taki sposób, aby zarówno mężczyzna jak i kobieta (oraz dziecko) byli szczęśliwi, mogli się realizować prywatnie i zawodowo, a przy tym cieszyli się swoją własną niezależnością, integralnością, czyli aby mogli oni tworzyć rodzinę bez konieczności rezygnowania z samego siebie. Co ciekawe, autorka na przekór obowiązującym teoriom stara się pokazać, że ten indywidualizm i wzajemne poszanowanie stanowią kluczowy i najważniejszy element każdej współczesnej rodziny i to właśnie do tego wszystkie rodziny powinny dążyć, jeśli chcą żyć w nowoczesnym związku. Nie oznacza to jednak potępienia modelu tradycyjnego. Wręcz przeciwnie, istnieje możliwość wyboru tego jaką drogą dana rodzina chce iść i jakimi wartościami zamierza się kierować. Dla samej autorki najważniejsze jest jednak, żeby kobieta, dziecko i mężczyzna potrafili odnaleźć się w przyjętym układzie, a także żeby układ ten spełniał wszystkie ich potrzeby, wymagania i oczekiwania. Tylko wtedy będzie można mówić o szczęśliwej i akceptowalnej społecznie rodzinie.

Fakt, że Joanna Ostrouch – Kamińska zdecydowała się podjąć ten temat wynika przede wszystkim z jej przekonania, że rodzina jest uwięziona w stereotypach, a rola kobiety i mężczyzny w tej niewielkiej grupie społecznej jest mocno przestarzała. Przez to też nie sprawdza się we współczesnym świecie. Stara się ona pokazać, że duże znaczenie mają tutaj wartości wpajane dziecku w domu rodzinnym, ponieważ w późniejszym okresie przenikają one do jego zachowania i życia.

Pozycja ta jest niezwykle ważna przede wszystkim dlatego, że stanowi doskonałą alternatywę dla dostępnych obecnie na polskim rynku publikacji, które opisują temat rodziny i postrzegania życia rodzinnego zarówno z perspektywy poszczególnych jego uczestników jak i życia społecznego. Wskazać można na jej wysoką jakość i wysoki poziom merytoryczny. Książka została wzbogacona o rozmowy z osobami bezpośrednio uczestniczącymi w rodzinach partnerskich i które zmagają się na co dzień z poruszanymi problemami. Wywiady przeprowadzono niezwykle dokładnie i wnikliwie, wykorzystano dostępne źródła, co pomaga ujrzeć całe zagadnienie z praktycznego punktu widzenia. Dzięki temu czytelnik może utożsamiać się z poruszanymi tutaj problemami.

Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów powinna być lekturą podstawową nie tylko dla osób, które zajmują się badaniami relacji w rodzinie jako najmniejszej grupie społecznej, ale również dla wszystkich tych, którzy pragną realizować się w swoim związku i w życiu zawodowym, utrzymując przy tym zdrowe relacje rodzinne.

Joanna Ostrouch-Kamińska. Rodzina partnerska jako relacja współzależnych podmiotów

Pin It

Komentowanie zakończone.