Jak szukać pracy po studiach?

Wakacje to dla wielu absolwentów studiów wyższych prawdziwy test. Wtedy to większość z nich musi zmierzyć się z jednym z najtrudniejszych zadań w życiu – znalezieniem pierwszej pracy, która pozwoli usamodzielnić się od rodziców. Duża konkurencja na rynku pracy i ciągle zmieniające się warunki gospodarcze powodują, że wielu posiadaczy dyplomów obawia się, że mimo kwalifikacji pozostanie bez stałego zatrudnienia. Na szczęście czasami wystarczy odrobina chęci i zaangażowania by odwrócić z pozoru nieprzychylny los.

Zadbaj o CV

Wiele osób już na samym początku popełnia wielki błąd – przedstawia pracodawcy niekompletne, przepełnione błędami CV, które zamiast zachęcić potencjalnego szefa tylko go odstrasza. Dlatego decyzja o wysłaniu tego dokumentu na rekrutację powinna być bardzo przemyślana. Dobre CV, czyli takie które nie odpada już na etapie pierwszego przeczytania, powinno spełniać kilka wymogów. Po pierwsze, musi zawierać prawdziwe informacje. Pracodawca od razu domyśli się, że 24-latek raczej nie ma 10-letniego doświadczenia w branży. Po drugie, powinno być starannie przygotowane, napisane bezbłędnie. Po trzecie, powinno obejmować fakty istotne dla pracodawcy. Gdy absolwent aplikuję na stanowisko reportera praca przy roznoszeniu ulotek, ze względu na znajomości topografii miasta, może być atutem. Zupełni inaczej będzie w przypadku starania się o etat jako bibliotekarz lub nauczyciel.

Nie zniechęcaj się

Sporo absolwentów wychodzi z założenia, że już na samym początku stoi na straconej pozycji, bo nie posiada doświadczenia. Oczywiście, w dzisiejszych czasach niekiedy jest ono bardziej cenne niż dyplomy, ale nie tylko ono decyduje o zatrudnieniu. Czy w takim razie najlepiej nic nie wpisywać w rubryczkę „doświadczenie”? Nie. Warto pochwalić się osiągnięciami w czasie studiów. Staże i praktyki na pewno zaimponują pracodawcy, zwłaszcza jak w nawiasie zostanie dodana dokładna informacja, co wykonywało się w czasie ich trwania. Cennymi informacjami będą też wiadomości o udziale w wymianie międzynarodowej, kursach językowych, wolontariatach i działalności w samorządzie studenckim.

Bądź elastyczny

Szansa na znalezienie od razu po studiach pracy marzeń jest niewielka. Warto więc spróbować swoich sił w różnych sektorach. Nie zawsze okazuje się, że logistyk z wykształcenia sprawdza się w wyuczonym fachu. Często jest np. dużo lepszym specjalistą od public relations. Dobrze jest patrzeć szerzej i szukać alternatywy, np. poprzez kontakt z agencjami pracy takimi jak https://www.gppeople.pl. Co ciekawe, większość osób decydujących się na takie rozwiązanie nie tylko zdobywa doświadczenie i buduje sieć kontaktów zawodowych, co może okazać się przydatne w podjęciu wymarzonej pracy w przyszłości, ale też rozwija predyspozycje i nabywa kompetencje, o których nawet nie było mowy w czasie studiowania.

Pin It

Komentowanie zakończone.