Jak przebiega rekrutacja do liceum? Wszystko co musicie wiedzieć, a nie dowiedzieliście się w szkole. Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Terminy egzaminów zostały przełożone, a zajęcia odbywały się online – to tylko część problemów w szkolnictwie, jakie spowodowała epidemia koronawirusa. Niestety, choć nauczyciele się starali, to jednak nauczanie online było totalną klapą. Na szczęście egzaminy ósmoklasistów się odbyły, a więc młodzież może trochę odetchnąć, jednak tylko na chwilę, wszak zbliża się rekrutacja, o której też nie wszystko wiadomo. Na szczęście ogarnęliśmy temat, zatem poznajcie odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Czy rekrutacja wygląda inaczej?

Oczywiście rekrutacja 2020 do liceum wygląda inaczej, a to wszystko przez opóźnione terminy egzaminów, a więc musicie się z tym liczyć, że okres rekrutacyjny znacząco się skrócił. Jeżeli jeszcze nie wiecie, to rekrutacja już się rozpoczęła, a dokładnie 15 czerwca. Już wtedy mogliście złożyć wniosek o przyjęcie i termin kończy się 10 lipca, zatem na szczęście macie jeszcze trochę czasu. Z kolei od 31 lipca do 4 sierpnia macie czas na uzupełnienie wniosku zaświadczeniem o wyniku egzaminu. Kandydaci mogą także dokonać zmiany w wyborze szkoły. A więc podsumowując do 10 lipca składacie świadectwo ukończenia szkoły, a do 4 sierpnia musicie złożyć zaświadczenie z wynikiem Waszego egzaminu. Warto jeszcze pamiętać, że lista kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zostanie ogłoszona 12 sierpnia 2020.

Ile macie czasu na potwierdzenie woli pójścia do danej szkoły?

Pamiętajcie, że to, iż zostaliście zakwalifikowani do danej szkoły i klasy nie jest jeszcze tożsame z tym, że jesteście przyjęci. Otóż musicie swoją wolę potwierdzić i również w tym przypadku obowiązują Was terminy. W tym przypadku macie na to czas od 13 do 18 sierpnia i przy tym potwierdzeniu musicie złożyć oryginał świadectwa ukończenia szkoły, a także zaświadczenie o wyniku z egzaminu wewnętrznego. Jeżeli spóźnicie się choćby jeden dzień czy nawet jedną minutę, to zostaniecie automatycznie skreśleni z listy kandydatów.

Jak wygląda przyjęcie do liceum dwujęzycznego?

Coraz większą popularnością cieszą się licea dwujęzyczne. Jednak dostanie się do nich nie jest takie łatwe. Przede wszystkim trzeba otrzymać wysoką ilość punktów z egzaminu ósmoklasisty, a także oceny na świadectwie powinny być bardzo dobre. Ale to nie wszystko. Otóż kandydatów czeka jeszcze egzamin językowy, który ma stanowić potwierdzenie dla umiejętności językowych. Jeżeli zaś chcecie składać podanie do szkoły sportowej czy wojskowej, to musicie zdać test sprawnościowy.

Na miejscu czy online – jak składać wnioski?

Jeszcze rok temu większość wniosków o przyjęcie była składana osobiście. Aktualnie sytuacja spowodowana koronawirusem wymogła konieczność dostosowania systemu rekrutacji do norm sanitarnych. Dlatego też wprowadzono udogodnienia i obostrzenia zarazem. Na plus na pewno jest to, że wszystkie wnioski możecie złożyć online, bez konieczności wychodzenia z domu. Z kolei jeżeli chcecie złożyć je osobiście, to oczywiście możecie, jednak godziny otwarcia sekretariatów danych szkół mogły ulec zmianie, a więc przed wizytą koniecznie sprawdźcie czy placówka będzie otwarta. Ponadto wchodząc do szkoły musicie mieć maseczkę oraz rękawiczki.

Do ilu szkół można składać podanie?

Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, gdyż wszystko zależy od danego organu prowadzącego. Jednak zazwyczaj można złożyć maksymalnie 3 wnioski o przyjęcie do szkół publicznych. Pamiętajcie też, że możecie zaznaczyć klasy, do których chcecie się w pierwszej kolejności dostać, dzięki temu jeżeli spełnicie kryteria, automatycznie zostaniecie przyporządkowani do listy zakwalifikowanych. Oczywiście musicie nadal potwierdzić, że chcecie chodzić do danej szkoły.

Epidemia COVID-19 wiele zmieniła i wiele utrudniła. Przede wszystkim jeszcze niedawno w ogóle nie wiadomo było czy egzaminy się odbędą. Na szczęście jesteście już po egzaminach i możecie trochę odpocząć. Ale zaraz po otrzymaniu wyników pamiętajcie, aby możliwie jak najszybciej złożyć podania do szkół. Z kolei jeżeli startujecie do szkół, gdzie wymagane są specjalne umiejętności, to czeka Was jeszcze egzamin, zatem koniecznie sprawdzajcie terminy, aby go nie przegapić.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *