Jak poznać samego siebie?

Wiele osób uważa, że sensem życia są poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania dotyczące świata. Ale aby zrozumieć świat, który nas otacza, aby zdefiniować rolę ludzi w nim – najpierw musimy lepiej poznać siebie, zajrzeć w głąb siebie, określić i poznać siebie i nasze relacje z drugim człowiekiem. Wiele z Was zapyta – jak poznać siebie? Jeśli chcesz dowiedzieć się jak lepiej zrozumieć samych siebie musisz odpowiedzieć na pytania dotyczące siebie. Co sprawia, że czujesz się pewny siebie? Jak najlepiej nad sobą pracować?

Człowiek jest wytworem psychologii

Znasz takie przysłowie „jesteś tym co jesz”? Zajmują się psychologią, można sparafrazować to zdanie, mówiąc, że „jesteś tym, co wiesz na swój temat”. I nie chodzi tu o wiedzę na temat tego, jaką ukończyłeś szkołę, czy masz jakieś alergię i jaki masz charakter. Poznawanie siebie odbywa się na znacznie głębszym poziomie. Obejmuje to jednocześnie różnorakie procesy.

Aby poznać samego siebie musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań. Co sprawia nam przyjemność? Co czujemy? Jakie mamy mocne strony i słabe strony? W swoim życiu możesz przejść wiele różnych dróg, może pojawić się na niej wiele różnych traum i przeszkód. Każde zdarzenie nas kształtuje, buduje nasze własne zdanie na swój temat. Na własnej skórze możesz poczuć wzloty i upadki i to, jak sobie z nimi radzisz.

Życie nie jest bajką. To często powtarzany truizm, ale jakże prawdziwy! W życiu czasami zdarzenia określają nas, a czasami to my określamy dane zdarzenia i interpretujemy je na swój sposób. Im lepiej znasz siebie, tym lepiej jesteś w stanie postrzegać zdarzenia jako fakty, a nie zlepek twoich ukrytych emocji na ich temat. Często bowiem zdarza się, że jakieś wydarzenie z obiektywnego punktu widzenia jest całkowicie naturalne, natomiast twoje emocje, twoje doświadczenia sprawiają, że postrzegasz je negatywnie np. jako atak lub pozytywnie.

Do lepszego poznania siebie na pewno ważne jest dużo zrozumienia, świadomości, a także wolności. Zastanów się, jak wyglądałoby twoje życie, gdybyś znał siebie? Gdyby nie kierowały tobą lęki, uprzedzenia, niepewność? Świat z pewnością zmieniłby się w twoich oczach na nieco bardziej przyjazny, prawda?

Jak być po prostu sobą?

Łatwo powiedzieć „poznaj siebie”. Niby każdy z nas posiada świadomość, jednak w praktyce, uczymy się samego siebie przez całe życie. Zarówno samodzielnie jak i w interakcji z innymi ludźmi.

Jest oczywiście kilka aspektów, które wpływają na to, że możemy powiedzieć o sobie, że jesteśmy pewni siebie, że znamy siebie. Oczywiście nie chodzi tu o swego rodzaju charyzmę, czy to jak postrzegają cię inni ludzie. Najważniejsze jest to, aby wiedzieć kim jesteś i co cię określa.

Jeśli znasz swoją osobowość, swoje marzenia, przekonania, masz samoświadomość – to jest jakaś podstawa. Ale aby osiągnąć szczęście i znać ciebie musisz odpowiedzieć na kilka pytań, zajrzeć do swojego wnętrza znacznie głębiej. Co chcesz osiągnąć? Czy wiesz czego chcesz? Czy wiesz czego się boisz i co cię ogranicza? Czego pragniemy?

Życie wiąże się również z podejmowaniem decyzji, więc na pewno będziesz popełniał mniej błędów, jeśli będziesz postępował zgodnie ze swoim wewnętrznym kierunkiem. Jeśli będziesz żył z pełnym przekonaniem kim jesteś i czego chcesz.

Zdarzenia same w sobie, w większości, są ani złe ani dobre. To my kształtujemy zdanie na ich temat. To samo zdarzenia, w oczach dwóch ludzi może mieć skrajnie odmienne znaczenia i interpretacje. Dlaczego tak się dzieje? Na pewno, ludzie znający siebie oceniają rzeczywistość wokół siebie w sposób bardziej obiektywny i pozbawiony zbędnych emocji. Wydaje się z zewnątrz, że takim ludziom żyje się prościej.

Praca przez cały czas

Praca nad sobą i poznaniem siebie odbywa się przez całe nasze życie. Nie jest to proces, który w 100% możesz rozpracować w jeden weekend czy nawet jeden okres swojej egzystencji. Poza tym pamiętaj, że człowiek zmienia się co jakiś czas. Wobec tego, nie da się określić stałych odpowiedzi na te same pytania, bo między innymi to, co dzieje się w naszym życiu, zmienia nasze poglądy czy cele. Czasami także zmienia nas drugi człowiek, to, że chcemy się dopasować do niego i wypracować kompromis między swoimi i jego pragnieniami.

Co możesz zatem zrobić? Przede wszystkim stale obserwować siebie, zadawać sobie pytania i dążyć do odpowiedzi. Nie zawsze przyjdą one od razu, ale to nic złego. Pewne trudniejsze pytania, wymagają czasu.

Oczywiście, jeśli sam nie dajesz rady, możesz korzystać z dodatkowej pomocy. Do twojej dyspozycji pozostaje psycholog, który stanowi asystę między tobą i twoim światem wewnętrznym. Możesz też czas, choćby dla zabawy, skorzystać z testów osobowości, które określą twoje ogólne preferencje. Pamiętaj jednak, że testy są bardziej wskazówkę i ich wskazania nie oznaczają, że czegoś nie możesz zmienić. Jest wręcz odwrotnie.

Wiedzę na temat procesów psychologicznych możesz też czerpać z innych źródeł – zaczytywać się w badaniach naukowych, korzystać z książkowych poradników lub czytać blog Poznaj Siebie. W tym miejscu znajdziesz ciekawe artykuły i zagadnienia, przedstawione w prosty sposób. Jest to na pewno ogromna zaleta, bo nie musisz czytać tony tekstów naukowych, z których niczego nie zrozumiesz, ale w opozycji do nich, znaleźć odpowiedzi na swoje pytania, znaleźć kierunek dalszych działań, jak poznawać siebie efektywniej.

Niezależnie jednak jaka wybierzesz drogę i sposoby do jej osiągnięcia, warto przejść przez ten proces. Szukać dróg właściwych dla siebie. Pamiętaj, aby w tej drodze się nie zniechęcać i miej świadomość, że nawet już otwarte drzwi do ogrodu nie oznaczają, że za rogiem nie znajdziesz drzwi do jeszcze innego świata.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.