Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowej pielęgnacji, zbyt częstego wykonywania obciążających włosy zabiegów fryzjerskich lub w trakcie choroby i po ciąży.

  1. Dieta a wypadanie włosów
  2. Środki na wypadanie włosów
  3. Specjalistyczne badania

Skuteczne leczenie wypadania włosów jest możliwe, jednak wymaga zdiagnozowania pierwotnej przyczyny. Ważna jest także profilaktyka, czyli zachowanie zasad dbałości o włosy oraz zdrowej diety, która ma ogromny wpływ na stan włosów.

Dieta a wypadanie włosów

Włosy, podobnie jak skóra, są bardzo wrażliwe na zmiany w diecie. Na ich zdrowie wpływa nie tylko brak witamin i składników odżywczych, ale również nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i stosowanie innych używek. W diecie nie powinno przede wszystkim zabraknąć:

  • witaminy A – jej niedobory są bezpośrednią przyczyną rogowacenia komórek macierzy włosa, na skutek czego włosy wypadają,
  • witamin z grupy B, m.in. B2, która zapobiega wypadaniu włosów, B6 i B9 – wspomagają produkcję włosów, oraz wzmacniającej włosy B12,
  • witaminy H (biotyny), która nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również leczy łojotok skóry i zapobiega łupieżowi.

Witaminy te obecne są w podstawowych produktach spożywczych dostępnych powszechnie w sklepach, dlatego łatwo jest zapewnić ich podaż w diecie.

Środki na wypadanie włosów

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele środków i kosmetyków, których głównym zadaniem jest wspomaganie zdrowia włosów, a tym samym zahamowanie ich wypadania. Ich skuteczność opiera się na składzie, zawierającym wyciągi z roślin i inne substancje, wzmacniające włosy, pobudzające je do wzrostu i poprawiające ich stan. W gamie najchętniej wybieranych preparatów znajdują się kosmetyki nakładane bezpośrednio na włosy, np. odżywki, sera, czy ampułki witaminowe, jak również suplementy diety z http://nowafarmacja.pl/tabletki-na-wypadanie-wlosow. Ważne, aby stosowane środki na wypadanie włosów nie zawierały sztucznych składników, np. parabenów, SLS, SLES, PEG i PPG. Te związki chemiczne mają negatywny wpływ na budowę włosa i prowadzą do ich zniszczenia i wypadania.

Specjalistyczne badania

W przypadku poważnych problemów warto udać się do trychologa, który wykona niezbędne badania i określi przyczynę wypadania włosów. Zaordynowane leczenie należy stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami. Konieczne może okazać się poddawanie regularnym wizytom kontrolnym oraz zasięgnięcie porady innych specjalistów, np. endokrynologa.

Pin It

Komentowanie zakończone.