Jak poradzić sobie z wypadaniem włosów?

Nadmierne wypadanie włosów to problem, który dotyczy zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Pojawia się na skutek zaburzeń hormonalnych, nieprawidłowej pielęgnacji, zbyt częstego wykonywania obciążających włosy zabiegów fryzjerskich lub w trakcie choroby i po ciąży.

  1. Dieta a wypadanie włosów
  2. Środki na wypadanie włosów
  3. Specjalistyczne badania

Skuteczne leczenie wypadania włosów jest możliwe, jednak wymaga zdiagnozowania pierwotnej przyczyny. Ważna jest także profilaktyka, czyli zachowanie zasad dbałości o włosy oraz zdrowej diety, która ma ogromny wpływ na stan włosów.

Dieta a wypadanie włosów

Włosy, podobnie jak skóra, są bardzo wrażliwe na zmiany w diecie. Na ich zdrowie wpływa nie tylko brak witamin i składników odżywczych, ale również nadużywanie alkoholu, palenie papierosów i stosowanie innych używek. W diecie nie powinno przede wszystkim zabraknąć:

  • witaminy A – jej niedobory są bezpośrednią przyczyną rogowacenia komórek macierzy włosa, na skutek czego włosy wypadają,
  • witamin z grupy B, m.in. B2, która zapobiega wypadaniu włosów, B6 i B9 – wspomagają produkcję włosów, oraz wzmacniającej włosy B12,
  • witaminy H (biotyny), która nie tylko hamuje wypadanie włosów, ale również leczy łojotok skóry i zapobiega łupieżowi.

Witaminy te obecne są w podstawowych produktach spożywczych dostępnych powszechnie w sklepach, dlatego łatwo jest zapewnić ich podaż w diecie.

Środki na wypadanie włosów

W aptekach i drogeriach dostępnych jest wiele środków i kosmetyków, których głównym zadaniem jest wspomaganie zdrowia włosów, a tym samym zahamowanie ich wypadania. Ich skuteczność opiera się na składzie, zawierającym wyciągi z roślin i inne substancje, wzmacniające włosy, pobudzające je do wzrostu i poprawiające ich stan. W gamie najchętniej wybieranych preparatów znajdują się kosmetyki nakładane bezpośrednio na włosy, np. odżywki, sera, czy ampułki witaminowe, jak również suplementy diety z http://nowafarmacja.pl/tabletki-na-wypadanie-wlosow. Ważne, aby stosowane środki na wypadanie włosów nie zawierały sztucznych składników, np. parabenów, SLS, SLES, PEG i PPG. Te związki chemiczne mają negatywny wpływ na budowę włosa i prowadzą do ich zniszczenia i wypadania.

Specjalistyczne badania

W przypadku poważnych problemów warto udać się do trychologa, który wykona niezbędne badania i określi przyczynę wypadania włosów. Zaordynowane leczenie należy stosować regularnie i zgodnie z zaleceniami. Konieczne może okazać się poddawanie regularnym wizytom kontrolnym oraz zasięgnięcie porady innych specjalistów, np. endokrynologa.

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *