Islam: podstawowe zasady wiary

Ta wielka religia ma rzesze wyznawców na całym świecie. Islam to religia, z którą można się spotkać nie tylko w świecie arabskim, ale i w Ameryce oraz w Europie. Jakie są jej zasady?

Podstawowe zasady wiary

Islam to religia monoteistyczna. Zgodnie z nią muzułmanie wierzą, że istnieje tylko jeden Bóg, o którym wiedzę można czerpać z religijnych pism. Podobnie jak w religii chrześcijańskiej, tak i tu silna jest wiara w proroków, anioły oraz w Sąd Ostateczny. Wiara w doskonałego Allacha to podstawa. To on jest źródłem nieskończonej wiedzy, on jest bogiem sprawiedliwym i doskonałym. Islam nie przedstawia swego boga w żadnej postaci, gdyż każda próba przedstawienia jego wizerunku byłaby bluźnierstwem i obrazą dla Allacha. Stąd też w meczetach nie ujrzymy postaci świętych i proroków. Miejsce ludzkich przedstawień zajmują za to wzory oraz geometryczne kompozycje.

Jakimi zasadami kierują się muzułmanie?

Uznawany za religię rygorystyczną islam w gruncie rzeczy opiera się na bardzo prostych zasadach. Pięć filarów wiary to podstawa, do której każdy wierzący musi się zastosować. Wyznanie wiary to pierwszy z tych filarów, a zgodnie z jego treścią jedynym bogiem jest Allach. Drugim filarem islamu jest modlitwa, którą każdy wierny powinien odmawiać pięć razy dziennie. Ważne, by w czasie takiej modlitwy zwrócić się twarzą w stronę Mekki – najważniejszego miejsca dla wyznawców islamu. Każdy wierny powinien też wspierać potrzebujących jałmużną, obowiązuje go również post. Słynny ramadan to okres, w czasie którego od świty do zmierzchu wierni rezygnują z jedzenia, picia oraz sięgania po używki. Ostatnim filarem islamu jest pielgrzymka do Mekki, którą każdy wierny powinien odbyć przynajmniej raz w życiu.

Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi

Wielki Meczet Sheikh Zayed w Abu Dhabi

/AN/

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *