Gowin: 25 mln zł dla warszawskiej Szkoły Głównej Handlowej

25 mln zł otrzyma Szkoła Główna Handlowa w Warszawie na inwestycje w najbliższych latach – zapowiedział minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin w środę, podczas obchodów 110-lecia tej ekonomicznej uczelni.

Środowe uroczyste posiedzenie Senatu SGH z okazji Święta Szkoły było punktem kulminacyjnym obchodów 110-lecia Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.

„Jako minister nauki i szkolnictwa wyższego szczególnie wysoko cenię dorobek naukowy, który sytuuje uczelnię wśród wiodących uczelni ekonomicznych tego regionu Europy. Wierzę, że w najbliższych dekadach SGH stanie się jedną z wiodących uczelni całej Europy” – powiedział podczas uroczystości wicepremier, szef resortu nauki Jarosław Gowin.

Przyznał też, że bardzo wysoko ceni wkład SGH i jej kadry w dokonanie przełomu gospodarczego i cywilizacyjnego po roku 1989. „Bez dorobku, bez praktycznego zaangażowania przedstawicieli i wychowanków SGH nie udałoby nam się zbudować zrębów wolnej, rynkowej gospodarki. Tej gospodarki, która jest nie tylko fundamentem dobrobytu narodów, ale także warunkiem godności człowieka, wolności jednostki” – powiedział.

Minister docenił też wysiłki, jaki władze SGH i wspólnota akademicka wniosły w restrukturyzację uczelni.

„Chciałbym, aby moje uznanie znalazło też praktyczny wyraz. Dlatego podjąłem decyzję o przyznaniu SGH 25 mln zł na inwestycje w najbliższych latach. Te inwestycje będą uczelni bardzo potrzebne” – powiedział.

Jak PAP dowiedziała się od rzecznik MNiSW Katarzyny Zawady, środki przyznane mają być w latach 2016-2019. Uczelnia będzie mogła przeznaczyć te pieniądze m.in. na działania związane ze wzmocnieniem pozycji na arenie międzynarodowej oraz na modernizację bazy dydaktycznej uczelni. Zawada zaznaczyła, że uczelnia wnioskowała o te pieniądze. „W związku z tym, że SGH sprawnie zrealizowała program naprawczy, ministerstwo przychyliło się do tego wniosku i środki zostały przyznane” – powiedziała rzecznik.

Gowin poinformował też podczas uroczystości, że wystąpił do prezydenta Andrzeja Dudy o odznaczenia dla kadry akademickiej uczelni. Mają one przyznane w najbliższych dniach. Podczas uroczystości SGH otrzymało też – z rąk marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika – medal Pro Masovia za wkład w rozwój regionu.

Rektor SGH prof. Tomasz Szapiro w swoim przemówieniu wymienił najważniejsze trendy widoczne w ostatnich latach, które wpływają na funkcjonowanie uczelni. „Zbiurokratyzowany system boloński, kadłubowe regulacje prawne, technologie przełomu oraz komercjalizacja kształcenia – nowe instrumenty i nowa wycena – tworzą scenę, na której – czy aby rzeczywiście? – kwitnie edukacja w Polsce. Na tej scenie rozgrywa się nasza historia ostatniej dekady” – mówił.

Rektor zwracał się też do obecnych na sali rektorów – zwłaszcza warszawskich uczelni: „Wiąże nas nie tylko koleżeńska współpraca, wiążą nas również wspólne cele (…) Chcemy aby akademicka Warszawa była na tyle atrakcyjna, by przyciągała większe grupy studentów z całego świata”.

Mówił, że dzięki budowie wspólnych celów, „niszczące podziały naszych uczelni nie dotyczą”. „Łączymy się w działaniach, które pozwalają naszym uczelniami współpracować i budować pozycję Polski na globalnej scenie edukacyjnej – zaznaczył.

Szkoła Główna Handlowa w Warszawie, założona w 1906 roku jako Prywatne Kursy Handlowe Męskie Augusta Zielińskiego, jest najstarszą uczelnią ekonomiczną w Polsce, a zarazem jednym z wiodących uniwersytetów ekonomicznych w Europie. Co roku mury uczelni opuszcza ponad 2 tys. nowych absolwentów. Jak wyliczają przedstawiciele uczelni, statystycznie co trzeci ekonomista w Polsce w XX w. był absolwentem SGH.

W roku akademickim 2015/2016 studiów licencjackich mogą studiować na 9 kierunkach w języku polskim i 4 w języku angielskim. Studenci studiów magisterskich mają do wyboru 15 kierunków w języku polskim i 5 w angielskim. Uczelnia oferuje też 130 kursów podyplomowych.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *