Diamentowe granty trafiły do wybitnych studentów badaczy

Diamentowe Granty – stypendia dla wybitnych studentów badaczy otrzymało w środę od Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego 78 osób. Granty o łącznej wartości 14 mln zł otwierają drogę do szybszego doktoratu.

Minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska w czasie uroczystości wręczenia Diamentowych Grantów wskazała: „zmieniać polską naukę to nie tylko robić fantastyczne wynalazki, ale też zmieniać swoje instytuty, reguły gry, wpływać na atmosferę, na etykę, tworzyć środowisko, które jest wymagające, ale też bardzo wspomagające i współpracujące ze sobą nawzajem”.

Wyjaśniła, że zakończył się pewien etap zmian w polskiej nauce. „Była wokół tego dyskusja, pewne rzeczy pozmienialiśmy, poprawiliśmy, a teraz jest czas na nowe” – stwierdziła. Mówiła: „Przed nami druga fala zmian w polskiej nauce”. Zapowiedziała, że w najbliższych dniach – do końca bieżącego tygodnia lub w tygodniu następnym – opublikowana będzie nowa strategia rozwoju nauki. Zachęcała laureatów do zapoznania się z tym dokumentem i do dyskusji o przyszłości polskiej nauki.

Minister podsumowała też program Diamentowy Grant. „W ministerstwie jesteśmy dumni z tego programu. On jest kwintesencją tego, czemu od paru lat poświęcamy swoja uwagę i wysiłki” – powiedziała i zaznaczyła, że resort dąży do poprawiania jakości polskiej nauki, tworzenia nauki innowacyjnej i umiędzynarodowienie jej.

Minister podsumowała, że od początku programu wyróżniono grantami 350 laureatów. „350 najwybitniejszych studentów może realizować swoje marzenia badawcze. Osoby te stają się powoli elitą polskiej przyszłej nauki” – podsumowała.

Zachęciła laureatów, by włączyli się w działania Stowarzyszenia Laureatów Diamentowego Grantu i byli aktywni, jeśli chodzi o plany i strategie uczelni. „W nauce wasz głos musi być słyszalny” – oznajmiła minister.

To już czwarta edycja konkursu „Diamentowy Grant” resortu nauki. W 2015 roku finansowanie przeznaczono dla 78 projektów naukowych realizowanych przez wybitnych studentów w polskich uczelniach i instytutach PAN. Laureaci konkursu otrzymują nawet do 200 tys. zł na wydatki związane z prowadzeniem badań z różnych dziedzin nauki, a także na swoje miesięczne wynagrodzenie w wysokości minimum 2,5 tys. zł. Nowością czwartej edycji konkursu było umożliwienie aplikowania o Diamentowe Granty polskim studentom, którzy ukończyli studia pierwszego stopnia za granicą.

Wśród tegorocznych laureatów jest m.in. Wojciech Zajkowski z Uniwersytetu SWPS, który sprawdza, dlaczego trywialne decyzje bywają trudne oraz jaki jest ich związek z siłą woli, Maciej Mańko z Uniwersytetu Gdańskiego, który bada galaretowaty zooplankton w Arktyce, czy Agnieszka Urbańczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego, której prace dotyczą polityczności utworów science fiction.

PAP – Nauka w Polsce

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *