Debata z profesorem Benjaminem R. Barberem w Warszawie

Wydawnictwo MUZA SA oraz Urząd Miasta Stołecznego Warszawy zapraszają na spotkanie z profesorem Benjaminem R. Barberem, które odbędzie się 30 września o godz. 18.00 w Sali Ratuszowej Pałacu Kultury i Nauki. Spotkanie poprowadzi Jacek Żakowski. Organizatorzy zapewniają tłumaczenie symultaniczne.

Podczas spotkania prof. Barber będzie opowiadał o swojej książce „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” i wyjaśni dlaczego świat powinien postawić na współpracę miast, a nie państw narodowych.

Pragmatyzm, obywatelskie zaufanie, partycypacja, zamiłowanie do kreatywności, innowacji i współpracy – to cechy wspólne opisanych w książce burmistrzów. Profesor Barber, były doradca prezydenta Billa Clintona, propagator społeczeństwa obywatelskiego i autor kilkunastu książek, w tym głośnej „Dżihad kontra McŚwiat” przekonuje, że państwo narodowe straciło swą funkcjonalność i skuteczność wobec większości ważnych spraw dotyczących współczesnego społeczeństwa. Tym samym podejmuje polemikę z obowiązującą organizacją świata i wskazuje na trudności, z którymi państwa sobie nie radzą.

Autor pokazuje, że mer Paryża, burmistrz Nowego Jorku czy prezydent Wrocławia (wszyscy oni są bohaterami książki) mówią tym samym językiem, nawet jeśli pochodzą ze światów różnych ideologii. Kiedy rozmawiają, koncentrują się na tym, w jaki sposób zarządzać ruchem ulicznym, jak usprawnić działanie policji, jaki rodzaj licencji powinny mieć taksówki w mieście. Takie właśnie konkrety stają się podstawą praktycznej współpracy. Profesor Barber podkreśla, że właśnie miasta są naturalną przestrzenią człowieka (dziś w miastach mieszka 70% ludności świata), tutaj się pracuje, mieszka, uczestnicy w życiu towarzyskim i publicznym, a udział w życiu państwa nierzadko ogranicza się wybrania rządzących i płacenia podatków.

Podczas spotkania prof. Barber będzie przekonywał, że współpraca pomiędzy miastami jest koniecznością. Uczestnicy debaty dowiedzą się dlaczego tylko miasta mogą być areną realnej, a jedynie deklarowanej współpracy.

Benjamin R. Barber jest emerytowanym profesorem Uniwersytetu Rutgera i Uniwersytetu w Nowym Jorku. Jest także założycielem i przewodniczącym Ruchu Współzależności „Obywatele Bez Granic”. Był doradcą wielu czołowych polityków, między innymi Bila Clintona i Howarda Deana. Jako teoretyk polityki jest propagatorem idei miejskiej demokracji. Dotychczas w Polsce wydano jego trzy książki – „Dżihad kontra McŚwiat”, „Skonsumowani”, „Imperium strachu. Wojna, terroryzm i demokracja”.

Oficjalna premiera książki „Gdyby burmistrzowie rządzili światem” odbędzie się 2 października podczas Europejskiego Forum Nowych Idei w Sopocie, na którego zaproszenie profesor przyjeżdża do Polski.

Osoby chętne do wzięcia udziału w spotkaniu w Warszawie są proszone o wysłanie swojego imienia i nazwiska na adres: barber@muza.com.pl

Link do wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/440849062722465/

Debata z profesorem Benjaminem R. Barberem w Warszawie

Debata z profesorem Benjaminem R. Barberem w Warszawie

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *