Czym są kompetencje XXI wieku?

Coraz większą wartością pracownika i przedsiębiorcy są tzw. kompetencje XXI wieku, które daleko wybiegają poza typową wiedzę, którą można zdobyć w polskich państwowych szkołach. A posiadanie tych kompetencji to w dzisiejszych czasach jedyna droga do sukcesu.

Co konkretnie zaliczamy do tzw. kompetencji XXI wieku?

Pierwszą kompetencją jest umiejętność podejmowania inicjatywy, która w dzisiejszych czasach, w których często zamiast ludzi pracują komputery, jest niezwykle istotna. Przejmowanie tzw. pałeczki jest teraz największą wartością. Tym bardziej wtedy, gdy towarzyszy jej również umiejętność krytycznego myślenia. Obydwie cechy składają się na chęć stałego udoskonalania własnej pracy, co ewidentnie prowadzi do sukcesu nie tylko danego pracownika, ale również całej firmy.

Kolejną kompetencją jest umiejętność zaadoptowania się do nowych warunków. Obecnie istnieje tylko kilka zawodów, o których można powiedzieć, że w przyszłości pozostaną takie same. Wszyscy pozostali ludzie będą odnosić sukcesy dzięki ciągłemu dostosowywaniu się do nowych wymagań rynku i dobremu adoptowaniu się w zmiennych warunkach pracy. A jeśli temu jeszcze towarzyszy wytrwałość w dążeniu do celu, to możemy mieć pewność, że taka osoba odniesie sukces i będzie piastować najważniejsze stanowiska.

Następną kompetencją XXI wieku jest umiejętność dowodzenia grupą, która wiąże się nie tylko z dużą odpowiedzialnością i podejmowaniem trafnych wyborów, ale powinna wiązać się także z niesłabnącą ciekawością świata i chęcią uczenia się nowych rzeczy. Więcej szczegółowych informacji na temat najważniejszych kompetencji można znaleźć na stronie www.lifeskills.pl.

Posiadanie wyżej wymienionych kompetencji w tak szybko rozwijającym się gospodarczo świecie, za x lat będzie nie tylko mile widziane, ale pewnie po prostu niezbędne. Dlatego już dzisiaj warto kształcić swoje dzieci tak, by w przyszłości wyruszyły w świat bogate w umiejętności, dzięki którym odniosą sukces. Będą spełnione, szczęśliwe i zadowolone z jakości własnego życia.

Komentarze

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *