Co powinieneś wiedzieć, jeśli jesteś opiekunem osoby chorej na schizofrenię?

Opiekun chorego na schizofrenię to osoba biorąca udział w procesie leczenia, a także udzielająca mu różnego rodzaju wsparcia i szeroko rozumianej pomocy.

Kim jest opiekun osoby chorej na schizofrenię?

Zazwyczaj jest nim członek najbliższej rodziny (w pierwszej kolejności rodzice), partnerzy/ partnerki. Wiadomo, że rolę tę przejmują głównie kobiety, a średnia ich wieku to około 51 lat (dane na podstawie badań ankietowych).

Opiekunie, miej świadomość swojej niezwykłej roli!

Leczenie farmakologiczne czy psychologiczne jest oczywiście niezmiernie ważne i bez niego trudno liczyć na sukces terapeutyczny, jednak nie można marginalizować znaczenia tytanicznej pracy wykonywanej przez najbliższe otoczenie pacjenta. Zaangażowanie najbliższych w terapię jest nieocenione – umożliwia właściwe funkcjonowanie społeczne i osiągnięcie remisji objawów chorobowych. Wparcie dające poczucie akceptacji, zrozumienia są niezmiernie pomocne w pokonywaniu cierpienia będącego skutkiem choroby. Właściwa postawa opiekuna wzbudza w chorym chęć do podjęcia lub kontynuowania terapii i zwiększa skuteczność działań podejmowanych przez psychiatrów, czy psychologów.

LAI – nowoczesne leczenie wsparciem dla opiekunów

W skutecznej terapii schizofrenii podstawą jest stosowanie leków przeciwpsychotycznych. Leczenie jest procesem długotrwałym wymagającym konsekwencji i samozaparcia zarówno ze strony pacjenta, jak i jego bliskich – a może przede wszystkim od nich…

W odczuciu opiekunów najbardziej uciążliwym aspektem całego procesu leczniczego jest kontrolowanie przyjmowania leków i konieczność ciągłego motywowania do niego chorego. Na szczęście nowoczesne formy leczenia, takie jak leki o przedłużonym uwalnianiu (tzw. LAI), mogą ten problem wyeliminować i znacznie poprawić jakość życia, zarówno chorego jak i jego opiekunów.

Więcej o LAI na stronie: http://zdrowiepsychiczne.pl/nowoczesne-formy-leczenia

Praca na drugi etat

Jak pokazują badania opieka nad chorym zajmuje średnio 34 godziny tygodniowo, czyli aż 85% etatu! Przy czym warto zauważyć, że w znacznej mierze opiekunowie są osobami czynnymi zawodowo.

W związku ze swoją funkcją, opiekunowie często zmuszeni są do zmniejszenia liczby godzin pracy zawodowej (średnio o 1/3). To z kolei obniża ich dochód i obciąża finansowo – opieka nad osobą chorą generuje wysokie koszty (średnio 568 zł/mies.) Pośród opiekunów zauważa się również istotnie wyższy odsetek przypadków nieefektywnej obecności w pracy.

Dbaj o siebie by móc troszczyć się o innych!

Troska nad przewlekle chorym, wymaga zaangażowania i wielu wyrzeczeń. Niejednokrotnie związana jest z ciągłym zmęczeniem, życiem w nieustannym stresie i brakiem czasu na realizację własnych potrzeb, co skutkować może rozwojem „zespołu wypalenia”, charakteryzującym się znacznym nasileniem objawów depresyjnych i lękowych oraz pogorszeniem ogólnego stanu zdrowia.

Warto, aby opiekunowie w natłoku codziennych obowiązków i zmartwień potrafili wygospodarować choć chwilę czasu na realizację własnych potrzeb i zainteresowań. Odrobina relaksu i poświęcenie się własnemu hobby z pewnością zaowocują efektywniejszą realizacją roli opiekunów i uchronią przed niebezpiecznymi dla ich zdrowia konsekwencjami.

Pin It

Komentowanie zakończone.