Atopowe zapalenie skóry – poznaj najczęściej występujące objawy

Skórne zmiany nigdy nie są przyjemne. Sprawiają często dyskomfort poprzez uczucie swędzenia, pieczenia czy powstawanie nawracającego świądu. Do takich przypadków zalicza się atopowe zapalenie skóry. Na szczęście te nieprzyjemne objawy można skutecznie złagodzić. Stosując odpowiednie preparaty i właściwie diagnozując schorzenie można wspomóc naskórek na twarzy, jak i na ciele. Co jeszcze trzeba o nim wiedzieć? Podpowiadamy.

Czym jest atopowe zapalenie skóry?

Atopia, inaczej nazywana wypryskiem endogennym czy atopowym, jest przewlekłą chorobą, mając podłoże alergiczne. Bariera ochronna zdrowej skóry zapobiega przedostawaniu się do organizmu drobnoustrojów czy substancji drażniących. Gdy warstwa ochronna naskórka zostaje przerwana z powodu skłonności do uczuleń czy podrażnień, na jego powierzchni mogą pojawiać się wypryski atopowe, będące pierwszymi objawami tej choroby.

Na atopowe zapalenie skóry cierpią osoby niemal w każdym wieku. Fazy tej choroby można podzielić na trzy kategorie. Pierwsza z nich może objawić się zaraz po narodzinach. Atakuje wtedy głównie policzki oraz główkę. Choroba w okresie nastoletnim cechuje się zmianami skórnymi również na zgięciach stawowych, a w przypadku dorosłych często objęte jest całe ciało. Na to schorzenie zapada od 5% do 20% dzieci oraz od 1% do 3% osób dorosłych. Częściej dotyka to kobiet niż mężczyzn.

Przyczyny i objawy atopowego zapalenia skóry

Przyczyny oraz objawy atopowego zapalenia skóry różnią się od innych chorób, jak chociażby trądzik młodzieńczy. Do tej pory trudno jest w pełni określić, kiedy i dlaczego taka choroba pojawia się na skórze części społeczeństwa. Na jej rozwój mają jednak wpływ mutacje genów, które odpowiadają za czynniki sprzyjające rozwojowi innych chorób skórnych, takich jak astma, reumatoidalne zapalenie stawów czy łuszczyca. Najczęściej na wzmożenie schorzenia mają wpływ czynniki środowiskowe. Dodatkowo silny, chroniczny stres może również osłabić barierę ochronną skóry.

Objawy AZS trudno jest przeoczyć. Najczęściej jest to bardzo silny świąd, który powoduje chęć drapania się. Występują również zaczerwienienia i rumienie, a suchość skóry negatywnie wpływa na samopoczucie osoby chorej. O chorobie mogą świadczyć także grudki i pęcherzyki, które często wypełnione są płynem surowiczym. Mogą one również tworzyć bolące ranki i nadżerki.

Co może zaostrzyć objawy atopowego zapalenia skóry?

Zmiany atopowe mogą szybko ulegać zaostrzeniu, tak samo jak w przypadku innych chorób. Należy szczególnie uważać na różnego rodzaju detergenty, które mogą znajdować się w składzie kosmetyków czy środków chemicznych. W przypadku korzystania z substancji żrących zaleca się stosowanie przynajmniej jednorazowych rękawiczek, aby jak najbardziej ograniczyć kontakt skóry ze szkodliwym czynnikiem.

Skóra atopowa jest bardzo wrażliwa, dlatego trzeba poświęcić jej nieco więcej uwagi. Często trudno zdać sobie sprawę, że to właśnie kosmetyki pielęgnacyjne mogą być powodem nasilania się choroby. Oprócz sztucznych barwników czy konserwantów niebezpieczne bywają także substancje o działaniu wysuszającym. Często pojawiają się one w szamponach pod postacią alkoholu, SLS czy SLES-u. One również mogą doprowadzać do naruszenia płaszcza hydrolipidowego.

Pin It

Komentowanie zakończone.