zgłoś referat
ogłoszenia
konferencje
recenzje
wiedza
28/08/2014
MS » Recenzje » Przewodnik po statystyce dla socjologów - Maria Nawojczyk
Przewodnik po statystyce dla socjologów - Maria Nawojczyk


Przewodnik po statystyce dla socjologów

Maria NawojczykBardzo dobry podręcznik statystyki, przeznaczony specjalnie dla socjologów. Przydaje się szczególnie w przypadku działań w SPSS, kiedy nie do końca wiesz co jest do czego, co zrobić z wynikami, co znaczą te symbole, jak je interpretować i w ogóle o co w tym chodzi.

Możesz dowiedzieć się w wyczerpujący sposób m.in. czym różni się skala porządkowa od ilościowej, jakie są miary tendencji centralnej, czym się różni odchylenie średnie od standardowego, dlaczego dobór próby jest ważną częścią badań (podpowiadam z książki: bo żaden tekst istotności „nie zamieni nam ropuchy w królewicza”), jak zmierzyć siłę związku pomiędzy zmiennymi, czy do czego służą testy statystycznej istotności i dlaczego t Studenta stworzone w browarach Guinnessa nazywa się tak a nie inaczej.

Maria Nawojczyk posiada bogate doświadczenie w nauce statystyki studentów socjologii i pewnie dlatego książka jest tak przystępnie i zrozumiale napisana (nie mylić z pozycjami napisanymi na tzw. „luzie”). Przy tym wiedza pani doktor robi wrażenie i uważam, że publikacja powinna zadowolić pod względem merytorycznym nawet zagorzałego malkontenta.

Jeśli jednak spodziewasz się, że jest to typowy podręcznik do SPSS, gdzie wszystko zostaje wytłumaczone krok po kroku możesz się rozczarować. Żeby korzystać z wiedzy zawartej w poradniku trzeba posiadać już choćby minimalne pojęcie czym jest SPSS i jak się go obsługuje. Autorka zresztą sama się przyznaje, że nie napisała takiego podręcznika, gdyż równocześnie z jej pracą ukazała się inna publikacja pt. „SPSS PL for Windows: Pierwsze kroki w analizie danych”.

Niemniej pozycja „Przewodnik po statystyce dla socjologów”, jest ze wszech miar godna polecenia za: prostotę języka, jasność wywodu, kompletność wyjaśnień, zrozumienie problemów przed jakimi stają socjologowie przy wprowadzaniu i analizie danych.

Jednocześnie również osoby zaawansowane jeśli chodzi o statystykę i SPSS znajdą tutaj treści dla siebie i jestem przekonana, że wyniosą coś pożytecznego z tej książki dla własnych badań. Przewodnik ten może stanowić także świetną powtórkę dla tych, którzy studia mają już za sobą.


Spis treści PDF

Fragment książki PDF
Ostatnio dodane artykuły i konferencje
· CAWI (Computer Assisted Web Interviews)
· Polityki pamięci i dyskursy pamięci w 100-lecie wybuchu I wojny światowej
· Marcin Napiórkowski. Władza wyobraźni. Kto wymyśla, co zdarzyło się wczoraj
· Joy Hendry. Japończycy. Kultura i społeczeństwo
· Stany Zjednoczone w polityce międzynarodowej
· Kontrola antyplagiatowa prac dyplomowych w świetle nowelizacji ustawy Praw...
· Malinowe oskary
· V Dzień Badacza
· Szkoły teoretyczne i podejścia metodologiczne we współczesnej europejskiej...
Popularne
· Hipoteza badawcza. Tworzenie hipotez [119806]
· Analiza SWOT/TOWS krok po kroku. Wybór strategii (cz. 1z4) [76984]
· Praca magisterska [67589]
· Projekt badań (etapy) [55311]
· Dobór próby [43616]
· Budowa kwestionariusza. Rodzaje pytań [41386]
· Klasyczny model przejścia demograficznego (cz. 1z3) [36601]
· Wywiad jakościowy: teoria i praktyka [36403]
· Rola społeczna [36156]
· Konspekt pracy magisterskiej [36080]
· Kwestionariusz ankiety a kwestionariusz wywiadu [35715]
· Zmienna zależna [35538]
Znajdź nas na Facebooku