65 młodych naukowców wyjedzie na staże w zagranicznych ośrodkach naukowych

Już wkrótce 65 młodych naukowców wyjedzie na badania w zagranicznych renomowanych ośrodkach naukowych. Resort nauki ogłosił wyniki czwartej edycji programu Mobilność Plus. Jego laureaci otrzymają nawet 10 tys. zł stypendium.

Program Mobilność Plus – organizowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego – ma pomóc młodym naukowcom w rozwoju kariery naukowej. Jego laureaci uczestniczą w badaniach naukowych lub pracach rozwojowych realizowanych w zagranicznych ośrodkach przy wykorzystaniu aparatury i metod niedostępnych w kraju.

Laureaci konkursu reprezentują wszystkie dyscypliny naukowe. „Aż 31 z nich to doktoranci, którzy dopiero rozpoczynają swoją karierę naukową. Dzięki wyjazdowi będą mogli prowadzić swoje badania pod opieką wybitnych badaczy o międzynarodowym autorytecie. Wyjazdy potrwają od 6 do 36 miesięcy” – informuje resort nauki na swojej stronie internetowej.

Na trzyletnie pobyty za granicą zdecydowało się ośmiu laureatów. Wśród nich znaleźli się: mgr inż. Kamil Bojarczuk i dr Eliza Głodkowska-Mrówka z Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego; mgr Marzena Rusanowska, dr Anna Jankowska i dr Mirosław Książek z Uniwersytetu Jagiellońskiego; mgr Michał Studziński z Uniwersytetu Gdańskiego; dr Tomasz Mikołajczyk z Uniwersytetu Jagiellońskiego – Collegium Medicum; dr Maksim Kouza z Uniwersytetu Warszawskiego.

Łączna wartość przyznanego finansowania to ponad 21 mln zł, w tym na 2015 r. przeznaczono ponad 754 tys. zł. Miesięcznie laureaci otrzymają 10 tys. zł, 2 tys. zł dla współmałżonka oraz 1000 zł dla dziecka. Finansowanie obejmuje pobyt za granicą uczestnika wraz z rodziną, ew. koszty dojazdów z miejsca zamieszkania do ośrodka badawczego oraz podróż do kraju.

Pełna lista laureatów jest dostępna na stronie internetowej.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *