20 lat Polski w NATO

Po 20 latach przynależności do sojuszu północnoatlantyckiego członkostwo naszego kraju w NATO popiera 80% dorosłych Polaków, a jedynie 2% jest mu przeciwnych. W ostatnim dwudziestoleciu przynależność Polski do NATO – niezależnie od terminu badania – popierała zdecydowana większość ankietowanych. Nigdy jednak pronatowskie postawy nie były w polskim społeczeństwie tak rozpowszechnione jak od kwietnia 2014 roku, co niewątpliwie należy wiązać z sytuacją, w jakiej znalazła się Ukraina.

Samo przystąpienie do NATO postrzegane jest jako ważne wydarzenie w historii Polski (tuż przed 20. rocznicą aż 42% badanych uważa je za wydarzenie przełomowe, o znaczeniu historycznym, a 44% za wydarzenie ważne).

20 lat Polski w NATO

Prezentowane dane pochodzą z badań „Aktualne problemy i wydarzenia” z lat 1999–2019 przez CBOS.

Pin It

4 komentarze do wpisu “20 lat Polski w NATO

  1. Jak dobrze, że przystąpiliśmy do tej organizacji, a zmiany na wykresie w 2014 roku pokazują typowe dla ludzi zachowania zobrazowane w popularnym przysłowiu: Jak trwoga to do Boga. 🙂

  2. Po ostatniej akcji USA i niepokojach na wschodzie bez NATO ani rusz. Obecnie nie wyobrażam sobie, żeby Polska mogła nie należeć do NATO. To jakakolwiek gwarancja bezpieczeństwa. Żeby tylko politycy tego nie spaprali.

  3. Dlaczego ciągle jeszcze ludzie nie nauczyli się tego, żeby żyć w pokoju? Potrzebne są takie organizacje jak NATO i inne grupy, żeby trzymać innych na wystarczającą odległość. Dlaczego zawsze znajdzie się ktoś np. na czele Państwa, kto chce więcej, ale najlepiej zabrać komuś innemu, za darmo, zamiast własną ciężką pracą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *