2 mln zł dla siedmiu Mistrzów nauk humanistycznych i społecznych

Siedmiu wybitnych uczonych reprezentujących nauki humanistyczne i społeczne otrzymało subsydia w 18. edycji programu Mistrz. Na realizację swoich projektów badawczych otrzymali oni łącznie od Fundacji na rzecz Nauki Polskiej ponad 2 mln zł.

Celem realizowanego od 1998 r. programu Mistrz jest wspieranie wybitnych uczonych ze wszystkich dziedzin, łączących pracę badawczą na światowym poziomie z kształceniem młodego pokolenia badaczy. Każdego roku konkurs dotyczy innego obszaru nauki. W 2015 roku konkurs był skierowany do przedstawicieli nauk humanistycznych i społecznych.

Trzech nagrodzonych pracuje na Uniwersytecie Jagiellońskim, to prof. Wojciech Jan Bałus z Wydziału Historycznego, prof. Bartosz Brożek z Wydziału Prawa i Administracji i dr hab. Adam Chuderski z Wydziału Filozoficznego. Wśród laureatów znaleźli się również: prof. Piotr Gutowski z Wydziału Filozofii Katolickiego Uniwersytetu Lubelski Jana Pawła II, prof. Marek Kwiek z Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, prof. Stanisław Wiech z Wydziału Humanistycznego Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach i dr hab. Bogdan Żurawski z Instytutu Kultur Śródziemnomorskich i Orientalnych Polskiej Akademii Nauk.

Laureaci otrzymają maksymalnie trzyletnie subsydia w wysokości do 300 tys. zł. Mogą je przeznaczyć na intensyfikację dotychczas prowadzonych prac lub podjęcie nowych kierunków badań.

Zwycięzców wybiera się w trybie zamkniętego konkursu opartego na nominacjach środowiska naukowego. Wszystkie zgłoszone projekty badawcze podlegają dwustopniowej ocenie. Najpierw dokonują jej recenzenci, a później panel ekspertów, który ustala listę laureatów i rekomenduje ją do zatwierdzenia zarządowi Fundacji na rzecz Nauki Polskiej.

Do tej pory w programie nagrodzono 207 wybitnych uczonych, którzy do swoich zespołów zaangażowali łącznie 996 młodych naukowców. W latach 1998-2015 Fundacja przeznaczyła na program prawie 53,6 mln zł.

Uroczystość wręczenia dyplomów laureatom programu Mistrz odbędzie się 28 października 2015 o godz. 12.00 na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.

PAP – Nauka w Polsce

Komentarze

Pin It

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *